Себорея: причини, симптоми, лікування
Що таке себорея? Це захворювання, за якого сальні залози починають синтезувати себум у надмірній кількості та спостерігається зміна хімічного складу шкірного сала. Таке можливе в разі порушення балансу між жіночими та чоловічими гормонами (естрогенами й андрогенами). Як позбутися себореї, може підказати тільки лікар: трихолог, дерматолог. Самостійне лікування не дасть бажаних результатів, тому що терапія має бути комплексною. Крім засобів для місцевого використання, призначається медикаментозне лікування, косметологічні процедури.
Причини виникнення себореї
Фахівці виділяють 2 основні причини: нейроендокринні порушення, виражені в дисбалансі чоловічих і жіночих гормонів, і посилений ріст дріжджоподібного грибка Pityrosporum ovale. Спровокувати появу цих чинників, а, отже, і розвиток себореї шкіри можуть:
- Генетична схильність.
- Порушення обміну речовин.
- Зниження імунітету.
- Ендокринні патології, захворювання шлунка і нервової системи.
- Незбалансоване харчування.
- Ігнорування особистої гігієни.
- Неправильний догляд.
- Різка зміна клімату.
- Прийом гормональних препаратів.
Психосоматика себореї
Іноді лікування себореї доповнюють психотерапією. Існує думка, що психоемоційний стан людини може спровокувати або прискорити розвиток певних порушень в організмі. Наприклад, якщо себорея проявляється в дитини, слід звернути увагу на стосунки між членами родини. Себорея волосистої частини голови в дорослих може бути пов'язана із заниженою самооцінкою, відчуттям самотності. Іноді захворювання з'являється через стрес, спровокований важливою подією: переїздом, співбесідою при влаштуванні на нову роботу.
Пам'ятайте: як лікувати себорею, підкаже тільки фахівець. Корекція психоемоційного стану не замінить класичну терапію, а може стати тільки доповненням, що дає змогу запобігти рецидивам. Саме тому за появи симптомів себореї важливо своєчасно звернутися до дерматолога або трихолога.
Симптоми захворювання шкіри себореї
Ознаки прояву хвороби залежать від її форми. Серед основних симптомів:
- Сальний блиск на шкірі, підвищена жирність волосся.
- Наявність маленьких біло-сірих лусочок (лупи).
- Свербіж, лущення.
- Ламкість волосся, посічені кінчики.
- Порідіння шевелюри.
- Розширені пори, вугрі.
Іноді можуть спостерігатися себореїди - червонуваті плями на уражених ділянках.
Класифікація типів хвороби
Фахівці виділяють кілька форм себореї:
- Жирна себорея. З'являється в місцях скупчення сальних залоз. Буває 2 видів. Густа характеризується вугровими висипаннями. Закриті комедони розташовуються на лобі, носі, щоках. Шкіра втрачає еластичність, стає вразливою, легко травмується. За жирної себореї рясно виділяється шкірне сало, з'являється блиск на обличчі, волосся швидко забруднюється і злипається.
- Суха себорея. Виникають дрібні сріблясті лусочки, відчуття свербіння. Волосся стоншується, стає ламким. Здебільшого суха себорея вражає волосяну частину голови, ноги.
- Змішана. Має на увазі поєднання сухої та жирної себореї. Наприклад, за змішаної себореї обличчя шкіра на щоках може бути сухою, а на лобі - жирною.
Себорея і себорейний дерматит - у чому різниця?
Багато хто плутає ці захворювання. Насправді у них різні симптоми і способи усунення. Себорейний дерматит - це хронічне запалення шкіри. Він з'являється за відсутності своєчасного лікування себореї і виражається червоними плямами в носощочних складках, у ділянці брів, на грудях. При цьому присутнє сильне лущення і свербіж. Також можуть утворюватися бляшки, скоринки, виникає відчуття стягнутості. Неможливо доторкнутися до волосся біля коріння, оскільки це викликає біль. Себорейний дерматит перешкоджає росту волосся, але сприяє його випадінню.
Як вилікувати себорею назавжди?
Ефективні засоби від себореї призначає фахівець: дерматолог, трихолог. Терапія має бути комплексною й усувати як зовнішні прояви захворювання, так і його причини. Для повного одужання і запобігання рецидивам важливо збалансовано харчуватися, дотримуватися режиму дня, нормалізувати психоемоційний стан.
Медикаментозне лікування
Медикаментозне лікування себореї може включати:
- Таблетки від себореї. «Кетоконазол» призупинить розвиток грибка-збудника. Антигістамінні «Цетрин» і «Зодак» знімуть подразнення. Антибіотики (наприклад, «Еритроміцин») призначають у разі вторинної інфекції або при ускладненнях.
- Вітамінні комплекси. Підвищують імунні функції організму, покращують стан шкіри.
Терапія також може доповнюватися ентеросорбентами, пробіотиками та іншими ліками від себореї. Для зовнішнього використання рекомендується крем «Нізорал», що відновлює жировий баланс, і шампунь «Перхотал», який позбавляє лупи й усуває свербіж.
Дієта при себореї також відіграє важливу роль. Необхідно обмежити вживання вуглеводів, жирів, гострих страв. У раціоні мають переважати кисломолочні продукти і рослинна їжа. Корисні морепродукти, горіхи, овочі та фрукти. За день потрібно випивати мінімум 2 л води.
Огляд найкращих процедур
Значно поліпшити стан шкіри можуть і косметологічні процедури:
- Мезотерапія - це ін'єкційне введення в проблемну зону особливих препаратів, насичених корисними речовинами. Мезококтейлі підбираються індивідуально за показаннями. Проникаючи в глибинні шари, інгредієнти активізують обмінні процеси, блокують запалення, знижують вироблення шкірного сала тощо. У результаті волосся перестає випадати, усувається свербіж шкіри, зникають почервоніння.
- Кріомасаж. Передбачає вплив низькими температурами на шкіру обличчя і голови. З цією метою проблемні зони обробляють рідким азотом. Різке звуження і поступове розширення судин прискорює обмін речовин, активізує кровообіг, підвищує захисний бар'єр. Після курсу кріомасажу знижується вироблення шкірного сала.
Поки немає відгуків чи питань