Використання лазеротерапії для профілактики гіпертрофії післяопераційніх рубців
Гребченко К.М
Національний медичний університет імені О.О. БогомольцяКафедра хірургії №2 (зав. каф.: д.мед.н., проф. Б.Г.
Безродний),клініка «Здоров’я столиці»м. Київ, Україна
Відомо, що значно легше та дешевше провести профілактику патологічного рубцювання, ніж тривалий час лікувати гіпертрофічні або колоїдні рубці. Насичено рожевий колір молодого рубця зумовлений його підвищеним кровопостачанням. Для зрілих келоїдний та гіпертрофічних рубців характерно збереження хронічного запалення та розвинена неоваскуляризація. Основний ефект компресійної терапії та силіконових пластин зумовлений ішемізацією тканин. Оскільки ефективність вказаних методів лікування напряму залежить від його тривалості, комплаєнтність пацієнта грає ключову роль.
Мета дослідження
– Визначити доцільність використання Nd:YAG лазера для профілактики гіпертрофії рубців після планових оперативних
втручань.
Матеріали та методи дослідження. У 18 пацієнтів віком від 18 до 65 років починаючи з 20-25 доби після операцій
проведенопо 3 сеанси лазерного опромінення червоних післяопераційних рубців (11 після втручань на животі, 4 після
мамопластик та 3 після операцій на обличчі). Використаний Nd:YAG лазер (платформа JouleSciton) з довжиною хвилі 1064
Нм та регульованою довжиною імпульсу. Починали зі щільності енергії 75 дж/см2 та тривалості імпульсу 30 мс. В кожну
сесію робили 3 проходи. Вразі, коли під час 2 проходу виникав сильний біль сесію припиняли.Інтервал між сесіями
1місяць. У 9 пацієнтів за їх згоди опромінювали лише половину рубця на животі. Результати оцінювали через 6 та 12
місяців.
Результати. На опромінених ділянках через 6 місяців після лікування у 16 хворих спостерігалося побіління рубців. Останні були нормотрофічними. У 7 з 9 пацієнтів, яким лазеротерапія проводилась на половину рубця, спостерігалось зареєстроване побіління та зменшення випинання стосовно оточуючої шкіри саме в опроміненій зоні, що підтверджує статистично достовірна різниця (p<0,05) при оцінці обох половин рубця за системою VSS.Через недостатню ефективність лазерної терапії у 2 пацієнтів вимушені були додатково застосувати силіконові накладки та місцеве введення глюкокортикоїдів.Жоден з пацієнтів не вказував, щоб лікування його якось обтяжувало, знижувало якість життя.Вважаємо, що ефект лікування пов’язаний з супресієюнеоваскуляризації. Це сприяє посвітлінню рубця та зменшує синтез колагену.
Висновки: Лазерне опромінення рубців після планових оперативних втручань, почате ще на стадії молодого рубця, дозволило скоріше набути рубцем білого кольору та в переважній більшості випадків (88,9%) запобігти розвитку гіпертрофії. Таке лікування краще сприймається пацієнтами, ніж тривала компресійна терапія або силіконові накладки чи гель.
Поки немає відгуків чи питань