Корекція атрофічних рубців за допомогою дермальних аутотрансплантантів
Гребченко К.М./K. Grebchenko
Науковий керівник: д.мед.н., доц.. В.В. Теплий
Національний медичний університет імені О.О. Богомольця
Кафедра хірургії №2 (зав. каф.: д.мед.н., проф.. Б.Г. Безродний), клініка «Здоров’я столиці»
При атрофічних рубцях, колір яких не відрізняється від нормальної шкіри, основне невдоволення пацієнта викликає депресія рубця порівняно з оточуючою шкірою. При виконанні різноманітних хірургічних втручань видаляються ділянки шкіри або рубцева тканина, які можна було б використати в якості аутоімплантатів. Метою дослідження було вивчення можливості використання деепітелізованих шкірних аутотрансплантатів для корекції атрофічних рубців.
Матеріали та методи: до дослідження включено 17 пацієнтів віком 19 – 57 років, у яких під час висічення рубців інших локалізацій (6 хворих) або при косметичних дермоліпектоміях (11 хворих) взяті та деепітелізовані стрічки шкіри або рубцевої тканини. Останні через невеличкі розрізи введені в канали під атрофічними рубцями. Якщо дозволяв косметичний дефект, дермальні стрічки розміщували в один шар. В 4 випадках цього було недостатньо для корекції дефекта. Тому у 2 пацієнтів аутотрансплантати були складені двічі, у 3 – окремі острівки дерми розміщені один над одним в 3 шари. Через півроку та рік оцінювали косметичні результати (шляхом самооцінки пацієнтів та оцінки 2 незалежними експертами).Результат об’єктивізували за допомогою фотографіметрії.
Результати. Ранніх післяопераційних ускладнень не зареєстровано, у всіх рани загоїлись первинним натягом. В піврічний та річний терміни після втручання жоден з хворих не пошкодував про виконану операцію, як «дуже гарний» результат оцінили 6 (35,3%) з них, як «гарний» – 8 (47,1%), троє (17,6%) вважали, що «вигляд рубця принципово не змінився». Самооцінка пацієнтів в цілому відповідала експертній оцінці. Об’єктивні методи візуалізації показали, що через рік після операції у 6 обстежених, яким провели корекцію косметичного дефекту «до досягнення висоти навколишньої шкіри», виник рецидив депресії глибиною до 1-3 мм. Невелику гіперкорекцію у 5 пацієнтів вдалося ліквідувати завдяки масажу та зовнішній компресії.
Висновки:
- Використання деепітелізовиних шкірних аутотрансплантаів для корекції атрофічних рубців виправдано у випадках, коли одночасно проводиться дермоліпектомія або висічення рубця в іншій зоні, безпечно та підвищує рівень загального задоволення пацієнта результатами оперативного лікування;
- Використання невеличкої гіперкорекції дозволяє уникнути рецидиву депресії шкіри.
Резюме: У 17 пацієнтів аутотрансплантація деепітелізованих шкірних клаптів для корекції атрофічних рубців продемонструвала максимальну задоволеність у 35,3% та високу задоволеність у 47,1% пацієнтів. Цей метод доцільно використовувати у випадках, коли корекція рубця виконується одночасно з дермоліпектомією у віддаленій зоні.
Поки немає відгуків чи питань