Реактивна шкіра: причини, симптоми лікування
Якщо ви часто помічаєте почервоніння, сухість, подразнення шкіри, що з'являються без видимої причини, можливо, у вас гіперчутливість шкіри. Найімовірніше, справа в стоншенні рогового шару, що призводить до зниження захисних функцій. Якщо місцевий імунітет послаблюється, а в роботі сальних і потових залоз спостерігається збій, водно-жировий баланс порушується. У такій ситуації подразнення можуть викликати будь-які чинники: температурні коливання, сонячні промені, пил або вітер.
Що таке реактивна шкіра? Так називають чутливу шкіру. Реактивність - не захворювання, а особливість, що виникає на тлі інших проблем (наприклад, поліневропатії, депресії). Вона не завдає значної шкоди загальному самопочуттю, але викликає дискомфорт і зазвичай негативно позначається на зовнішньому вигляді, провокуючи лущення, висипання, появу тріщин. До того ж, вона погіршує повсякденне життя, оскільки змушує кутати обличчя в шарф під час поривів вітру, ускладнює нанесення макіяжу, не дає змоги купатися в басейні через хлоровану воду. Подразнення, лущення з'являються раптово, насамперед страждають періорбітальна ділянка і зона носогубного трикутника.
Причини підвищеної чутливості шкіри
Реактивна шкіра - це явище набуте, а не вроджене. Найчастіше з проблемою стикаються власники сухої шкіри, але і для жирної вона не в новинку. Вчені не до кінця досліджували етіологію реактивності. Серед основних причин називають:
- Порушення обміну речовин через уремію, цукровий діабет.
- Інтоксикація. Отруєння можуть спровокувати лікарські препарати, розчинники, солі важких металів (ртуть, свинець).
- Системні захворювання: васкуліти (проблеми із судинами), склеродермія (надлишкове вироблення колагену).
- Часті травми: садна, подряпини, опіки.
Тонка шкіра тіла може бути наслідком генетичної схильності. Її подразниками зазвичай виступають незбалансоване харчування (зловживання солодощами або гострими стравами), часті сонячні ванни, шкідливі звички, невідповідна доглядова косметика.
Підвищена чутливість шкіри - явище непостійне. Воно виникає періодично, за появи подразника. Якщо не ігнорувати проблему і підібрати правильний догляд, з нею можна впоратися.
Ознаки гіперчутливої шкіри
Серед основних ознак виділяють:
- Почервоніння, а в деяких випадках відчуття жару.
- Печіння і поколювання.
- Свербіж.
- Відчуття стягнутості.
- Лущення.
Догляд за реактивною шкірою
Спеціальний догляд за чутливою шкірою обличчя передбачає кілька етапів:
- М'яке очищення засобами, які не містять агресивних компонентів.
- Зволоження косметикою з великомолекулярними компонентами в складі: гіалуроновою кислотою, рослинним колагеном, гліцерином.
- Використання сонцезахисного крему з фізичними компонентами: діоксидом титану, оксидом цинку.
- Застосування кремів для чутливої та схильної до алергії шкіри, що пригнічують випаровування вологи. Вони можуть мати мінеральні або рослинні (арганова, мигдальна) олії в складі.
- Щоденний догляд засобами, що містять протизапальні та судинозміцнювальні компоненти: екстракти винограду, кінського каштана, азіатської центелли.
Варто відмовитися від косметичних засобів, що омолоджують, оскільки вони мають стимулювальну дію. Використовувати препарати, що містять похідні ретинолу і фруктові кислоти, можна тільки за рекомендацією фахівця. Косметика для чутливої шкіри не повинна містити штучних барвників, ароматизаторів і шкідливих добавок.
Як позбутися чутливої шкіри назавжди?
Лікування реактивності - процес складний і тривалий. Проблема не зникне за пару днів. Тут потрібна комплексна терапія: поряд із правильним доглядом важливий і психоемоційний комфорт. У будь-якому разі дуже чутлива шкіра - це не вирок. Якщо дотримуватися простих рекомендацій, її можна зробити стійкою до подразників. Серед основних правил:
- Здоровий спосіб життя, що включає заняття спортом, прогулянки, нічний сон не менше 8 годин.
- Збалансоване харчування. За дефіциту жирів розвивається сухість. За нестачі вуглеводів шкірні покриви виглядають млявими. Важливо підтримувати баланс мікро- і макроелементів, включати в раціон продукти, багаті вітамінами.
- Своєчасне вирішення міжособистісних або внутрішньоособистісних конфліктів. За необхідності варто вдаватися до допомоги психолога.
Якщо симптоми не зникають, не займайтеся самолікуванням, а зверніться до косметолога. Консультація в «Лазерхауз» безкоштовна. Крім особистої зустрічі, можна поспілкуватися з фахівцем по Zoom.
Поки немає відгуків чи питань