Гірсутизм: причини, симптоми, лікування
Що таке гірсутизм? Це інтенсивний ріст волосся у жінок за чоловічим типом. Волосся набуває невластивої густоти і жорсткості, локалізується в нетипових ділянках. Так, на обличчі з'являються вуса і борода. Темне волосся також росте на спині, грудях, животі, стегнах. Проблема спричиняє відчутний психологічний дискомфорт і зазвичай свідчить про різні порушення в роботі організму, тому ігнорувати її не можна. Гірсутизм - це результат надмірного вироблення андрогенів (чоловічих гормонів), появи пухлин, зокрема - злоякісних, тощо.
Причини прояву захворювання у жінок
Гірсутизм у жінок пояснюють різними причинами. У більшості випадків патологія має ендокринний характер. Вона виникає і в інших випадках, зокрема:
- Раннє статеве дозрівання;
- Передчасну менопаузу;
- Вживання деяких препаратів (наприклад, анаболічних стероїдів);
- Дисфункцію яєчників;
- Захворювання надниркових залоз;
- Порушення в гіпофізі, який координує взаємодію ендокринної та нервової системи;
- Генні мутації.
Причини прояву захворювання у дітей
Гірсутизм у дітей не завжди потребує лікування, оскільки часто має тимчасовий характер. Проблема, з якою стикається дитина, може бути не пов'язана з ендокринною системою. Залежно від етіології виділяють 3 види дитячого гірсутизму:
- Спадковий (конституціональний). Рівень андрогенів залишається в межах норми, але окремі ділянки шкіри вкриваються жорсткими волосками у великих кількостях. Особливо часто з таким різновидом стикаються підлітки, які проживають у країнах зі спекотним кліматом, у Середземномор'ї або Середній Азії.
- Екзогенний. Виникає, якщо мати в період виношування плода приймала андрогенні препарати.
- Ідіопатичний. Етіологію з'ясувати неможливо.
Симптоми хвороби
Гірсутизм починає проявляти себе надмірним ростом волосся, де його зазвичай не буває в жінок: стегна, живіт, груди, верхня губа. Паралельно з цим підвищується жирність шкірних покривів. Підвищений рівень чоловічих гормонів може супроводжуватися не тільки густим рослинним покровом, а й вірилізацією (набуттям чоловічих рис, наприклад, розвиненої мускулатури, низького тембру голосу тощо).
До додаткових симптомів відносять:
- Появу вугрового висипу;
- Уповільнене формування (у дітей) або атрофія (у дорослих жінок) молочних залоз;
- Зникнення менструації або порушення циклу;
- Швидкий набір м'язової маси;
- Кліторомегалія: збільшення зовнішньої частини клітора, непропорційно великі розміри органу;
- Виникнення жирових відкладень не на стегнах (що характерно для жінок), а на животі (що властиво чоловікам).
Які аналізи слід здати?
Обов'язково призначають у разі гірсутизму аналізи на виявлення рівня гормонів у крові:
- Тестостерон. Показник менше 200 нг/мл може свідчити про полікістоз яєчників, понад 200 нг/мл - про наявність пухлини.
- ДГЕА-С (дегідроепіандростерон-сульфат). Показує активність надниркових залоз. За значень менше 700 нг/мл можлива гіперплазія надниркових залоз, більше 700 нг/мл - пухлинні утворення.
- Гонадотропіни: лютеїнізуючий (ЛГ) і фолікулостимулюючий (ФСГ) гормони. Знижений рівень ФСГ, але підвищений ЛГ свідчить про полікістоз яєчників.
- Андростендіон. Підвищення рівня спостерігається при захворюваннях яєчників.
- Кортизол. Збільшення концентрації буває при синдромі Кушинга.
За необхідності після лабораторних досліджень використовують інструментальні методи. УЗД дає змогу виявити тільки великі новоутворення. Комп'ютерна томографія із застосуванням рентгенівських променів може показати пошкоджені ділянки внутрішніх органів і невеликі пухлини. За допомогою магнітно-резонансної томографії визначають навіть незначні дефекти, розміром менше 1 мм. У разі підозри на наявність пухлини в яєчниках може проводитися лапароскопія.
Методи лікування гірсутизму
У разі своєчасного звернення до фахівця терапія дає хороші результати. Для початку необхідно усунути причини гірсутизму. Якщо було виявлено пухлину яєчників або надниркових залоз, проводять її видалення. За відсутності новоутворень призначається медикаментозне лікування. Воно включає:
- Пероральні контрацептиви, що знижують вироблення яєчниками андрогенів. Паралельно вони збільшують концентрацію глобуліну, що зменшує рівень тестостерону.
- Кортикостероїди. Необхідність у них виникає під час синтезу андрогенів наднирковими залозами.
- Антиандрогенні препарати: «Спіронолактон», «Фінастерид». Прийом таких ліків суворо контролюється профільним лікарем, оскільки вони нерідко спричиняють побічні ефекти у вигляді мігрені, депресії, зниження статевого потягу, порушень менструального циклу.
Лікування зовнішніх ознак гірсутизму передбачає видалення небажаного волосся. З цією метою використовують різні методи: вищипування, гоління, ваксинг, шугаринг. На жаль, ці традиційні способи дають нетривалі результати і часто викликають подразнення шкіри, порізи, фолікуліт, вростання волосся під шкіру.
Найкращий метод боротьби з надмірним оволосінням - лазерна епіляція. Процедура підходить навіть для чутливих ділянок, не провокує появу побічних ефектів і проходить комфортно для пацієнта. Світловий потік поглинається меланіном, нагріває стрижень і руйнує його разом із цибулиною. Волосся починає випадати через 2-3 тижні. Таким способом можна видалити до 90% зайвої рослинності. Для цього потрібно відвідати курс процедур. У разі проведення коригувальних сеансів раз на півроку гладкість шкіри можна зберегти надовго. Послуги з лазерної епіляції надає Центр «Лазерхауз». У нас працюють дипломовані фахівці, які використовують діодні лазери Lumenis - найкраще обладнання для лазерної епіляції, визнане «Золотим стандартом».
Поки немає відгуків чи питань