Фолікуліт: причини, симптоми, лікування
Що таке фолікуліт? Це досить поширена проблема, що погіршує стан шкіри. Стикаючись із незначним подразненням або відчуваючи легкий свербіж, багато хто не надає цьому особливого значення і навіть не уявляє, що явище може знизити якість життя і стати причиною серйозних ускладнень. Лікувати фолікуліт потрібно своєчасно, щоб уникнути алопеції, фурункульозу, дерматофітії, нефриту, менінгіту.
Фолікуліт - це запалення волосяних цибулин, що супроводжується утворенням гнійників. Інфікування починається з поверхневого шару епідермісу, поступово поширюючись на фолікул. Спочатку в місцях росту волосся утворюються поодинокі або множинні папули, заповнені білим або світло-жовтим секретом. Вони збільшуються в розмірах і починають підніматися над шкірою. Папули, що розкрилися, перетворюються на виразки. Якщо не знати, як лікувати фолікуліт, або ігнорувати проблему, хвороба перейде в хронічну форму. До групи ризику входять жителі регіонів зі спекотним кліматом і люди зі слабким імунітетом. Проблема також може виникнути через нехтування особистою гігієною або проживання в антисанітарних умовах.
Причини зараження фолікулітом
Етіологія фолікуліту і способи, як лікувати його, можуть бути різними:
- Зниження загального та місцевого імунітету. Це відбувається через тривалий прийом антибіотиків або прогресування хронічних захворювань.
- Постійний контакт із речовинами, що подразнюють шкіру.
- Травми (садна, подряпини), які не пройшли антисептичну обробку.
- Домашні тварини, які є носіями бактерій.
- Деякі захворювання: дерматити, алергія. Побічно сприяти розвитку фолікуліту можуть пародонтоз, гінгівіт, тонзиліт, фарингіт.
- Частими збудниками хвороби слугують бактерії (стафілококи, трепонема, грамнегативна флора), грибки роду кандида і пітироспорум, віруси простого герпесу, кліщі (демодекозні та коростяні).
Симптоми прояву фолікуліту
Основна ознака фолікуліту - запальні вузлики в ділянці волосяного фолікула. Уражену волосину можна легко видалити, але проблему це не вирішує, оскільки з'являються нові папули. Іноді волосся може вростати в шкіру, що призводить до хронічного подразнення. Серед інших ознак:
- Локальні почервоніння, що супроводжуються помірним свербінням.
- Наявність гнійників, набряклості.
- Відчуття болючості під час дотику до ураженої ділянки.
- Сухість шкіри та печіння.
У дітей і людей зі слабким імунітетом іноді спостерігається підвищення температури, млявість, але такі випадки поодинокі. Зазвичай загальне самопочуття пацієнтів з фолікулітом не погіршується. Хвороба протікає місцево. Полегшити стан можна, якщо знати, які мазі застосовувати за фолікуліту. За стафілококового різновиду допоможе «Мупіроцин». Розкриттю гнійників сприяють компреси з іхтіоловою маззю.
У дітей і людей зі слабким імунітетом іноді спостерігається підвищення температури, млявість, але такі випадки поодинокі. Зазвичай загальне самопочуття пацієнтів із фолікулітом не погіршується. Хвороба протікає місцево. Полегшити стан можна, якщо знати, які мазі застосовувати за фолікуліту. За стафілококового різновиду допоможе «Мупіроцин». Розкриттю гнійників сприяють компреси з іхтіоловою маззю.
Класифікація захворювання
Фолікуліт неоднорідний. Залежно від природи запального процесу виділяють кілька видів.
Гормональний фолікуліт
Причиною появи слугує гормональний збій, що знижує захисну реакцію організму. Спровокувати розвиток патології може і застосування засобів на гормональній основі. Лікування має бути комплексним. Використання тільки мазей або розчинів не дасть очікуваних результатів.
Кандидозний фолікуліт
Найчастіше з'являється в людей, які перенесли операцію (виникає під пов'язками), у дівчат-підлітків, на тлі протікання хронічної молочниці або за тривалої лихоманки. З цим видом стикаються і лежачі хворі. Він характеризується відсутністю великих гнійників.
Фолікуліт, що підриває
Одна з важких форм, що складно піддається лікуванню. На шкірі формуються великі новоутворення, з'єднані між собою свищевими ходами. Навіть при легкому натисканні на фолікул виділяється гнійний вміст. Цибулини руйнуються, що призводить до випадіння волосся.
Фолікуліт волосистої частини голови названий таким, що підриває, тому що папули, що утворилися, «підривають» стан шкіри і призводять до частих рецидивів. Після блокування запального процесу виникає стійка вогнищева алопеція. Найкраще лікування - прийом роаккутану протягом півроку. Основний метод може доповнюватися системними антибіотиками, мазями з ретиноїдами.
Декальвуючий фолікуліт, що декальвує
Інша назва - фолікуліт Квінквада. Його збудником вважається один із видів стафілококів - ауреус. Також спровокувати хворобу може грамнегативна мікрофлора. Зустрічається у чоловіків похилого та середнього віку. Зазвичай локалізується в ділянці бороди та на голові. Із захворюванням стикаються і жінки. Для них характерний декальвуючий фолікуліт на лобку, в районі пахв, на потилиці.
Причиною можуть стати ендокринні патології (цукровий діабет), захворювання сполучної тканини, себорея, імунодефіцитні стани. Характеризується відсутністю яскраво виражених папул, але виразкою волосяної цибулини. Призводить до алопеції та атрофічних змін шкіри.
Декальвуючий фолікуліт
Інша назва - фолікуліт Квінквада. Його збудником вважається один із видів стафілококів - ауреус. Також спровокувати хворобу може грамнегативна мікрофлора. Зустрічається у чоловіків похилого та середнього віку. Зазвичай локалізується в ділянці бороди та на голові. Із захворюванням стикаються і жінки. Для них характерний декальвуючий фолікуліт на лобку, в районі пахв, на потилиці.
Причиною можуть стати ендокринні патології (цукровий діабет), захворювання сполучної тканини, себорея, імунодефіцитні стани. Характеризується відсутністю яскраво виражених папул, але виразкою волосяної цибулини. Призводить до алопеції та атрофічних змін шкіри.
Стафілококовий фолікуліт
Локалізується в зоні росту щетини (навколо рота і на підборідді). Часто з'являється у чоловіків, але може розвиватися й у жінок. Його викликає збільшення чисельності золотистого стафілокока.
Бактеріальний фолікуліт
Включає і стафілококовий різновид. Також збудниками стають грамнегативні мікроорганізми і псевдомонади.
Еозинофільний фолікуліт
Рідкісний різновид. Переважно зустрічається у ВІЛ-інфікованих. Дрібні висипання нагадують укуси комах і супроводжуються сильним свербінням. Зазвичай такий фолікуліт не виникає на голові. Він локалізується на кінцівках, тулубі, обличчі.
Основні зони ураження
Фолікуліт може вражати різні зони. Запалені цибулини найчастіше спостерігаються:
- На волосистій частині голови. Основні причини - часті травми, використання чужих гігієнічних засобів, відсутність щоденного догляду.
- На кінцівках. Фолікуліт на ногах виникає після збривання волосся. Він з'являється внаслідок травмування шкіри лезами, використовуваними неодноразово.
- На обличчі. Викликається патогенною мікрофлорою. На появу висипу можуть впливати і гормональні коливання. Фолікуліт на обличчі часто виникає в пубертатному періоді.
- На статевих органах. Мають вигляд висипань і шишок різного розміру.
Ефективні способи лікування фолікуліту
Досить часто запалення фолікулів є наслідком видалення небажаної рослинності. Тупі леза, шугаринг або ваксинг травмують шкіру, залишаючи ранки, куди може потрапити інфекція. Сьогодні є різні препарати для лікування фолікуліту. Але застосовувати їх потрібно тільки після консультації з дерматологом.
Якщо Ви зіткнулися з фолікулітом, спровокованим голінням, запишіться на лазерну епіляцію. Такий спосіб не тільки розв'яже проблему висипань, а й позбавить вас небажаного волосся. Ефект гладкості збережеться на довгі місяці, якщо пройти курс процедур. Лазер має й інші переваги перед бритвою, а саме не залишає порізів, не викликає сильного подразнення, видаляє чорні цятки.
Поки немає відгуків чи питань