Алопеція: причини, симптоми, лікування
Алопеція з'являється у людей різних вікових категорій. Як стверджує статистика, з нею стикаються 25% жінок і 40% чоловіків, які не досягли 35 років. До 50 років ці показники зростають до 37% серед жінок і 50% серед чоловіків. Патологія може бути тимчасовою і прогресуючою. У першому випадку вона виникає під впливом зовнішніх факторів і триває близько 2 місяців, у другому - процес вважається незворотнім і призводить до облисіння.
Що таке алопеція? Це неконтрольоване випадіння волосся, результатом якого стає його повне або часткове зникнення з деяких ділянок голови. Волосся поступово рідшає, стоншується, через нього з часом можна побачити шкіру. Часто захворювання спостерігається в ділянці чола, центрального проділу, тімені.
Причини виникнення алопеції
Алопеція - це мультифакторна патологія. Її різновиди відрізняються етіологією і симптоматикою. Так, спровокувати рубцеву алопецію можуть опіки або пухлини. Дифузна часто буває наслідком отруєння, розвивається на тлі інфекційних хвороб, супроводжує вагітність. Алопеція не заразна, не передається повітряно-крапельним шляхом або під час шкірного контакту. Може з'являтися через генетичну схильність.
У ролі чинників, що провокують патологію, виступають:
- Гормональний дисбаланс. Виникає на тлі захворювань внутрішніх органів і проблем зі щитовидною залозою. Збої також нерідко спричиняє прийом деяких препаратів: антидепресантів, нейролептиків, кортикостероїдів.
- Гіповітаміноз. Особливо небезпечний дефіцит вітамінів В2, А і F, а також деяких корисних елементів - кремнію, селену, цинку, кальцію. Нестача може бути спровокована порушенням метаболізму, проблемами зі шлунково-кишковим трактом, незбалансованими дієтами.
- Психологічні проблеми: часті стреси, депресії, синдром хронічної втоми.
- Хірургічне втручання.
- Хіміотерапія.
- Вплив зовнішніх чинників. Це може бути неправильний температурний режим (часте користування феном, випрямлячем), фарбування, завивка, тривале напруження волосся, зумовлене деякими зачісками (африканські косички, занадто тугий «кінський хвіст»).
- Захворювання шкіри голови, порушення кровопостачання коренів.
- Інфекційні та системні захворювання: керіон, червоний вовчак.
Симптоматика захворювання
Симптоми алопеції складно не помітити:
- Витончення й ослаблення волосся;
- Сильне випадання (волосся у великій кількості залишається на гребінці, на подушці);
- Поява плям, повністю позбавлених волосяного покриву;
- Зміщення лінії росту волосся з чола до тім'яної частини.
Класифікація видів алопеції
Хвороба алопеція протікає по-різному залежно від етіології та особливостей організму пацієнта. Визначити різновид пацієнт може самостійно або на огляді у трихолога. Це необхідно, щоб підібрати ефективні процедури, препарати та інші засоби для лікування алопеції.
Вогнищева (гніздова) алопеція
За вогнищевої алопеції випадіння волосся пояснюється порушеннями в роботі імунної системи. Основний симптом - поява вогнищ облисіння круглої або овальної форми. Вони можуть займати площу в кілька квадратних міліметрів або бути дуже великими. З проблемою стикаються і жінки, і чоловіки. Вік - 15-30 років у середньому. Існує кілька підвидів вогнищевої алопеції:
- Локальна - облисіння однієї або декількох ділянок голови;
- Тотальна - повна втрата волосся;
- Субтотальна - випадіння близько 40%;
- Універсальна - вражає не тільки шкіру голови, а й інші зони. Зникає волосся в ділянці пахв і бороди, випадають вії та брови. У деяких випадках спостерігається навіть втрата пушка.
Дифузна (телогенова) алопеція
Дифузна алопеція посідає друге місце за поширеністю. Інтенсивне випадіння відбувається рівномірно, по всій поверхні голови. Воно зумовлене порушенням циклу росту волосся. Причинами збою можуть бути стреси, гормональні перебудови, вживання деяких медикаментів. До дифузної алопеції схильні переважно жінки. Існує 2 підвиди:
- Телогенова алопеція - волосяні цибулини достроково переходять у фазу спокою (телоген), що призводить до припинення росту.
- Анагенова - випадає волосся у стадії росту (анаген). У разі усунення фактора, що провокує облисіння, волосяний покрив відновлюється за 3-9 місяців.
За дифузної алопеції не відбувається дегенеративних змін у фолікулах. Порушуються тільки функції.
Андрогенетична алопеція
Андрогенетична алопеція - найпоширеніша. 95% випадків облисіння у чоловіків припадає саме на неї. У жінок показник нижчий, оскільки симптоматика менш виражена, через що андрогенетична алопеція важко діагностується. Основна причина - надмірне вироблення чоловічих гормонів андрогенів, що негативно впливають на волосяні фолікули. За відсутності лікування андрогенної алопеції цибулини поступово заміщуються сполучною тканиною, що призводить до зникнення навіть тонких і рідкісних волосинок у проблемній ділянці. У жінок андрогенетична алопеція вражає зону центрального і бічних проборів. Характеризується порідінням. У чоловіків це переважно тім'я і лоб - на них з'являються залисини.
Себорейна алопеція
Цей різновид алопеції провокує себорея. Захворювання вражає шкіру голови і порушує виділення себума. Це негативно позначається на стані волосистої частини. Лущення і мікротріщини призводять до випадіння волосся. Щоб відновити колишню густоту, спочатку потрібно вилікувати себорею.
Рубцева алопеція
Зустрічається рідко - всього 1-2% випадків. Є найнебезпечнішою. Причиною розвитку слугують інфекційні захворювання або травми шкіри голови. Фолікули пошкоджуються і перестають функціонувати. Єдиний ефективний засіб від рубцевої алопеції - трансплантація здорових волосяних цибулин.
Особливості прояву хвороби залежно від статі та віку
До випадіння волосся схильні і жінки, і чоловіки. Іноді проблема спостерігається і в дітей. Особливості прояву алопеції в пацієнтів різної статі та віку розглянемо нижче.
Алопеція у жінок
У жінок алопеція переважно не пов'язана з віком, хоча багато хто помічає, що після 40 років волосся починає випадати інтенсивніше. Нерідко порідіння спостерігається під час вагітності через гормональну перебудову організму. Також призвести до облисіння можуть різні захворювання і нездоровий спосіб життя.
Алопеція у чоловіків
Чоловіки в більшості випадків стикаються з андрогенною алопецією. Перші ознаки облисіння спостерігаються в різному віці. В одних вони проявляються у 20 років, в інших - після 30, у третіх - ближче до 50 років. Залисини часто виникають біля скронь, у лобно-тім'яній зоні. На їхню появу впливає швидкість переходу тестостерону в дигідротестостерон. Гідрована форма викликає дистрофію фолікулів.
Алопеція у дітей
Алопеція у дитини - явище рідкісне. Може бути спровоковане впливом зовнішніх чинників, патологіями шлунково-кишкового тракту, імунологічними порушеннями, механічними пошкодженнями шкіри голови. Перш ніж починати терапію облисіння, необхідний огляд у гастроентеролога, невролога, ендокринолога та інших фахівців.
Лікування алопеції у дітей передбачає:
- Загальнозміцнювальну терапію: вітаміни, імуномодулятори, метіонін, фітин.
- Топічне (місцеве) лікування: світлолікування (УФО), дарсонвалізація.
- Допомога психолога. Втрата волосся - стрес для дитини. Вона може стати замкнутою, віддалитися від однолітків.
Як лікувати алопецію?
Терапія проводиться комплексно. Підбирається залежно від різновиду алопеції та особливостей організму пацієнта. Що раніше починається лікування, то більше шансів повернути колишній вигляд шевелюрі. Саме тому за перших ознак випадіння волосся необхідно обстежитися у фахівця.
Засоби
Лікування алопеції може включати такі складові:
- Медикаментозну терапію - підбирається індивідуально;
- Вітамінні комплекси - складаються з вітамінів групи В і А, а також цинку, сірки, селену.
- Спеціальну дієту - у більшості випадків фахівці рекомендують вживати більше зелені та свіжих овочів, а також відмовитися від гострої та жирної їжі.
Препарати
Під час лікування облисіння обов'язково враховується етіологія. Так, у разі алопеції, спричиненої стресом, фахівець може призначити транквілізатори й антидепресанти. Якщо випадіння волосся спровокували шкірні інфекції, рекомендуються глюкокортикоїди й антигістамінні препарати.
Для боротьби з безпосередньо випадінням волосся трихолог може призначити мезотерапію Kenalog. Вона передбачає ін'єкційне введення особливого мезококтейлю в осередки облисіння. У домашніх умовах рекомендується догляд за допомогою мезороллера і препарату Minox 5%, який потрібно втирати в шкіру голови відразу після прокатування валиком.
Процедури
Сучасна косметологія пропонує безліч процедур, які успішно борються з випадінням волосся і не вимагають хірургічного втручання. Найкращі результати показали такі методики:
- Регенерація волосся Regenera. Має на увазі ін'єкції розчину зі стовбуровими клітинами пацієнта в проблемні зони. У результаті неактивні цибулини переходять у фазу росту, а волосся з часом стає густішим. Результат оцінюють через 6 місяців.
- Лазерне лікування волосся фракційним модулем Resur FX на мультифункціональній платформі Lumenis M22. Світловий потік прогріває шкіру голови, через що поліпшується кровообіг і активізуються стовбурові клітини. У підсумку волосся припиняє випадати.
- Люкс-Плазмоліфтинг (PRP). Це ін'єкційне введення у волосяну частину голови власної плазми пацієнта. Маніпуляція призводить до прискорення метаболізму і мікроциркуляції, покращує живлення цибулини, стимулює регенераційні процеси.
- Мезотерапія шкіри голови. Передбачає ін'єкційне введення препаратів, насичених корисними компонентами, що проникають у глибинні шари шкіри. Інгредієнти живлять фолікули, прискорюють обмін речовин, нормалізують кровообіг, зміцнюють судини. У результаті структура волосся покращується, випадіння призупиняється.
- Кріомасаж. Для процедури використовується рідкий азот. Кріомасаж волосистої частини голови сприяє активації живлення цибулин, запобігає випадінню волосся, надає волоссю щільності та шовковистості, а також ефективно бореться з проблемами облисіння і повільним ростом волосся.
Щоб зберегти густоту волосся, звертайтеся до фахівця за появи перших ознак алопеції.
Поки немає відгуків чи питань