Лікування псоріазу на голові
На сьогоднішній день є безліч медичних і соціальних проблем, що виникають несподівано і мають свої особливості перебігу. Однією з таких проблем сучасного суспільства є псоріаз - це захворювання, поширене серед 1,5 - 2% населення розвинених країн. Псоріаз виникає незалежно від статі, вражаючи жінок і чоловіків будь-якого віку.
ЩО ТАКЕ ПСОРІАЗ НА ГОЛОВІ?
Псоріаз на голові являє собою дерматологічне захворювання, що проявляється у вигляді червоних, потовщених, чітко визначених плям або пластин зі сріблясто-білими лусочками, які займають частково або повністю шкіру голови. З наочними прикладами цього захворювання можна ознайомитися в інтернеті, ввівши запит «псоріаз на голові фото».
Приблизно у 45-56% пацієнтів, які страждають на псоріаз, спостерігається його прояв на волосистій частині голови.
Псоріаз на шкірі голови може зачіпати різні ділянки голови, включно з волосистою частиною:
- Лінія росту волосся.
- Область чола.
- Тильна сторона шиї.
- Шкіра навколо вух.
Псоріаз на шкірі голови часто прихований під волоссям, що призводить до свербежу, а також лущення шкіри. Ця хвороба здатна проявлятися як самостійно, так і в поєднанні з іншими формами псоріазу, і зазвичай характеризується як хронічний стан зі станами рецидивів і ремісій.
ФОРМИ ПСОРІАЗУ ВОЛОСИСТОЇ ЧАСТИНИ ГОЛОВИ
Псоріаз голови може проявлятися в різних формах, кожна з яких має свої особливості. Ось кілька типів, які зустрічаються найчастіше:
- Легка форма: проявляється у вигляді маленьких, ледь помітних псоріатичних висипань на шкірі голови.
- Помірна форма: у цьому разі псоріатичні бляшки стають більш вираженими і можуть поширюватися за межі волосистої частини голови, захоплюючи такі ділянки, як лоб або задню частину шиї.
- Важка форма: у цьому випадку спостерігаються великі й товсті псоріатичні бляшки, які покривають великі ділянки шкіри голови й можуть інтенсивно лущитися.
- Псоріатичне еритродермічне запалення: це одна з найважчих форм псоріазу, що характеризується великим почервонінням і запаленням на шкірі.
- Пустульозна форма псоріазу: характеризується рідкісним ураженням шкіри голови, проте може проявлятися у вигляді пустул (маленьких рідинних пухирців) на шкірі.
СИМПТОМИ ПСОРІАЗУ ШКІРИ ГОЛОВИ
Типова ознака псоріазу - це симетричне плоске потовщення шкіри з чіткими округлими краями і підвищеною шорсткістю, а також великою кількістю сріблястих лусочок, що легко відшаровуються. Розмір елементів висипу варіюється від 1 мм до 2 см, що призводить до злиття утворень і утворення бляшок різної форми, які можуть сягати розмірів у 10 см і навіть 20 см.
Поширеним проявом псоріазу є своєрідна «псоріатична корона», коли новоутворення переходять на гладеньку ділянку шкіри шиї або зону скронь уздовж ділянки росту волосся. Одним із яскраво виражених симптомів, які часто зустрічаються у людей хворих на псоріаз шкіри голови є свербіж.
Діагностика псоріазу ґрунтується на трьох головних симптомах, відомих як «псоріатична тріада»:
- «Стеаринова пляма» - виникає, коли псоріатичну бляшку зішкрябують за допомогою предметного скла, при цьому лусочки стають тоншими, посилюючи білий колір поверхні, що нагадує краплю затверділого стеарину.
- «Термінальна плівка» - утворюється, коли під час продовження зішкрібання з'являється гладка та напівпрозора поверхня.
- «Кров'яна роса» - поява дрібних кров'яних крапель у процесі зішкрібання.
ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ ПСОРІАЗУ НА ГОЛОВІ
Псоріаз шкіри голови являє собою захворювання, пов'язане з імунною системою. Надлишкова реакція імунної системи на різні зовнішні чинники спричиняє запалення, що веде до надмірно прискореного оновлення шкірних клітин.
Зазвичай, оновлення шкірних клітин відбувається кожні 28-30 днів. Однак у пацієнтів із псоріазом волосистої частини голови цей процес прискорюється, і нові клітини шкіри досягають поверхні кожні 3-4 дні. Це призводить до накопичення нових клітин, які замінюють старі, утворюючи потовщені ділянки на шкірі. З наочними прикладами захворювання можна ознайомитися в інтернеті, ввівши запит «псоріаз на голові фотографії».
Це захворювання може мати спадковий характер, фактичні тригери складні. Є ймовірність передачі захворювання від батьків до дітей, водночас на розвиток псоріазу можуть впливати різні чинники довкілля, такі як ушкодження шкіри, сонячні опіки, вживання певних медикаментів, стрес, а також інші запальні або аутоімунні захворювання.
Вважається, що псоріаз, зокрема псоріаз волосистої частини голови, спричиняється комбінацією генетичних, імунних, гормональних чинників і негативного впливу навколишнього середовища, таких як:
- Бактеріальні інфекції.
- Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) і синдром набутого імунодефіциту (СНІД).
- Гормональні зміни (псоріаз часто посилюється в період статевого дозрівання, післяпологового періоду і менопаузи, і часто поліпшується під час вагітності).
- Сонячне світло/ ультрафіолетове випромінювання - зазвичай допомагає, але іноді посилює псоріаз.
- Використання агресивних хімічних продуктів або мила.
- Стрес.
- Ожиріння.
- Травма або пошкодження шкіри (феномен Кебнера).
- Куріння сигарет.
- Вживання алкоголю.
- Прийом деяких медикаментів також може призвести до загострення захворювання.
ПСОРІАЗ У ГОЛОВІ: ДІАГНОСТИКА
Псоріаз шкіри голови зазвичай діагностується клінічно. Основні трихоскопічні симптоми, які враховуються, включають:
- червоні крапки;
- шпилькові судини;
- червоні кулясті кільця.
Для підтвердження діагнозу в деяких ситуаціях може знадобитися проведення біопсії шкіри.
Також важливо оцінити ступінь тяжкості псоріазу, наприклад, використовуючи індекс тяжкості псоріазу шкіри голови (PSSI), і визначити, як це захворювання впливає на якість життя.
Диференціальна діагностика псоріазу волосистої частини голови:
- Себорейний дерматит іноді може бути присутнім одночасно з псоріазом шкіри голови, станом, відомим як себопсоріаз.
- Грибкова інфекція шкіри голови (дерматофітія волосистої частини голови).
- Висівкоподібний лишай.
- Червоний волосяний лишай.
ЛІКУВАННЯ ПСОРІАЗУ ГОЛОВИ: ЯКІ МЕТОДИ ЗАСТОСОВУЮТЬСЯ?
Основні методи терапії псоріазу волосистої частини голови
- Постійне застосування зволожувальних і пом'якшувальних засобів, включно з оліями для шкіри голови.
- Намагайтеся уникати тригерів, що викликають загострення псоріазу, наскільки це можливо.
- Модифіковані аспекти способу життя, включно з підтриманням здорової ваги, зменшенням вживання алкоголю і припиненням куріння.
- Уникайте дряпання шкіри голови, оскільки це може спричинити додаткове пошкодження та інфекцію.
- Передбачається, що коротка зачіска допомагає контролювати псоріаз шкіри голови, ймовірно, спрощуючи нанесення медикаментів.
Імунобіологічна терапія
У Центрі «Лазерхауз» для лікування псоріазу шкіри голови застосовується передова імунобіологічна терапія. Для цього дерматолог Центру на попередній консультації після проходження всіх необхідних обстежень і здачі аналізів призначає прийом спеціального препарату, головною діючою речовиною якого є секукінумаб.
Системні препарати для лікування псоріазу
Є ліками першої лінії для людей із псоріазом шкіри голови та одночасним псоріазом тіла середньої або тяжкої форми.
Або як препарати другої лінії в інших випадках, коли місцева терапія неефективна.
Для системної терапії використовуються:
- Імунодепресанти, такі як метотрексат і циклоспорин.
- Похідне вітаміну А.
- Інгібітор фосфодіестерази-4 (ФДЕ4) апреміласт.
- Біологічні агенти (наприклад, етанерцепт, адалімумаб, інфліксимаб, бродалумаб, секукінумаб, іксекізумаб, устекінумаб, гуселкумаб, рисанкізумаб тощо).
Місцеве лікування псоріазу волосистої частини голови
Місцеві препарати ефективно лікують легкий псоріаз на голові та середній псоріаз шкіри голови, їх також можна використовувати в комбінації з фототерапією та/або системним лікуванням у разі середньої та тяжкої форми захворювання.
- Для короткочасної терапії рекомендуються місцеві кортикостероїди, такі як шампуні з клобетазолом пропіонатом 0,05%, стероїдні піни, гелі на водній основі та аплікації на шкіру голови.
- Місцеві аналоги вітаміну D, такі як кальципотріол, на відміну від стероїдів, не призводять до атрофії шкіри; проте вони вважаються менш ефективними порівняно з кортикостероїдами під час лікування псоріазу шкіри голови, їх не рекомендується застосовувати на обличчі.
- Дослідження показали, що комбіноване лікування кортикостероїдами та вітаміном D, таке як 0,005% кальципотріол та 0,05% бетаметазону дипропіонат у вигляді гелю, є ефективнішим порівняно з використанням кожного компонента окремо, забезпечуючи швидку дію та не спричиняючи атрофії шкіри, стрий або пурпури.
- Засоби кератолітичної дії, що борються з утворенням лусочок, такі як саліцилова кислота, сечовина або місцевий спрей із кератолітичним ефектом на основі диметикону.
- Шампуні, що містять саліцилову кислоту, сприяють кращому проникненню інших місцевих лікарських засобів, зокрема кортикостероїдів, і рекомендовані Національним фондом США з боротьби з псоріазом.
- Шампуні з вмістом кам'яновугільної смоли (2-10%) можуть бути ефективними в лікуванні псоріазу на тілі. Однак їхнє використання для псоріазу шкіри голови менш популярне і може бути менш прийнятним з косметичного боку, оскільки вони можуть забарвлювати шкіру голови і волосся.
- Мазь із кокосовою олією, що містить кам'яновугільну смолу, саліцилову кислоту і сірку, можна нанести на шкіру голови щонайменше на годину (або навіть на всю ніч) перед тим, як змити її шампунем.
- Кетоконазол, циклопірокс, піритіон цинку та інші протигрибкові шампуні чинять ефективну дію проти лупи і себорейного дерматиту; їхній вплив на себопсоріаз і псоріаз може відрізнятися.
Фототерапія псоріазу шкіри голови
Точкова фототерапія із застосуванням лазерного або нелазерного світла сприяє лише полегшенню симптомів.
Поки немає відгуків чи питань