Лікування псоріазу на обличчі
Псоріаз на обличчі виникає нечасто, проте він завжди є причиною дискомфорту для пацієнта. Хоча хвороба може протікати в легкій формі, навіть найменший висип на чолі чи щоках може спричинити психологічні проблеми. Важливо звернутися до лікаря за перших ознак псоріазу, оскільки він схильний до прогресування. Ефективною буде тільки комплексна терапія, підібрана дерматологом індивідуально для кожного пацієнта.
ЩО ТАКЕ ПСОРІАЗ НА ОБЛИЧЧІ?
Псоріаз є хронічним запальним захворюванням, що належить до категорії аутоімунних або мультифакторних захворювань. Аутоімунні хвороби виникають через те, що імунна система людини атакує її власні тканини, помилково приймаючи їх за чужорідні агенти. Що стосується псоріазу, причиною появи псоріатичного висипу на шкірі є імунний дисбаланс, за якого імунна система агресивно впливає на клітини шкіри. На сьогодні на просторах інтернету є багато інформації про це захворювання, а наочні приклади симптомів можна побачити за запитом «псоріаз на обличчі фотографії».
ВИДИ ПСОРІАЗУ НА ОБЛИЧЧІ
Залежно від місця розташування уражень, псоріаз на обличчі класифікується на три основні типи:
- змішаний (39,1%);
- периферичний (37,1%);
- центрально-лицьовий (23,7%).
Ураження центральної частини обличчя свідчить про важчу форму псоріазу на обличчі. Цей тип ураження асоціюється з вищими середніми значеннями індексу PASI по всьому тілу, більш раннім виникненням захворювання і більшими складнощами в лікуванні порівняно з ураженням периферійних ділянок обличчя. У хворих із комбінованим типом псоріазу спостерігаються значно більш виражені значення індексу PASI для ділянки обличчя, шкіри голови і всього тіла порівняно з пацієнтами, які страждають на периферичний або центрально-лицьовий типи захворювання.
Себорейний псоріаз на обличчі
Себорейний псоріаз на обличчі зустрічається рідше, ніж інші форми цього захворювання, і зазвичай проявляється в ділянці навколо очей, на повіках, бровах і в ділянці носогубної складки. У деяких пацієнтів виникають сверблячі бляшки в ділянці губ і щік, які іноді зачіпають навіть язик. Папули являють собою окремі великі бляшки насиченого червоного кольору, що формують великі уражені зони. За вухами захворювання проявляється у вигляді червоної екземи з тріщинами і гнійними виділеннями. На шкірі з'являються дрібні лусочки, які легко знімаються, що супроводжуються свербінням різного ступеня інтенсивності. У разі хронічного перебігу хвороби клітини епідермісу відмирають протягом п'яти днів, а в тих, хто зіткнувся із захворюванням уперше, цей процес може зайняти до тридцяти днів.
Краплеподібний псоріаз на обличчі
Краплеподібний псоріаз характеризується не утворенням бляшок, а появою множинних папул - маленьких опуклих крапок насиченого червоного кольору з лущенням у центральній частині. Розмір цих папул зазвичай коливається від 1 до 10 мм. Така форма псоріазу найчастіше розвивається у дітей після перенесених стрептококових інфекцій, наприклад, ангіни. Лікування краплеподібного псоріазу зазвичай більш ефективне, ніж інших його форм, проте в деяких випадках він може переходити в більш загальну вульгарну форму.
СИМПТОМИ ПСОРІАЗУ НА ОБЛИЧЧІ
Псоріаз обличчя може виражатися в низці симптомів, серед яких:
- Почервоніння: на обличчі часто утворюються червоні плями з ясно вираженими краями. Ці плями можуть виступати над рівнем шкіри і покриватися сріблясто-білим шаром, відомим як лусочки.
- Лущення: у зонах ураження шкіра може відлущуватися і шаруватися. Цей процес може проявлятися у вигляді помітних лусочок або невеликих лускатих фрагментів.
- Свербіж: псоріатичні висипання на обличчі можуть бути причиною свербежу і неприємних відчуттів. Інтенсивний свербіж може спровокувати розчісування, що, своєю чергою, може погіршити стан шкіри.
- Почервоніння і подразнення: у районах ураження шкіра може ставати запаленою і червоніти, особливо в ділянці навколо псоріатичних висипань.
- Припухлість: у деяких пацієнтів із псоріазом на обличчі може спостерігатися набряк у зоні ураженої шкіри, часто в районі навколо очей.
Слід підкреслити, що прояви псоріазу можуть різнитися залежно від індивідуальних особливостей організму пацієнта та тяжкості захворювання.
У разі виникнення підозр на розвиток псоріазу на обличчі, настійно рекомендується консультація з дерматологом для точної оцінки стану і постановки коректного діагнозу.
ПРИЧИНИ ПСОРІАЗУ НА ОБЛИЧЧІ
Конкретні причини появи псоріазу досі медициною точно не встановлені. Це складне захворювання, яке зумовлене поєднанням генетичних, імунних і зовнішніх чинників.
Причини, здатні посилити або спричинити появу псоріазу:
- Спадковість: генетичний фактор є одним із ключових у розвитку псоріазу. Наявність захворювання в одного з батьків значно підвищує ймовірність його появи в дітей.
- Імунітет: у розвитку псоріазу ключову роль відіграють аутоімунні процеси. У пацієнтів, які страждають на це захворювання, має місце неправильна реакція імунної системи, яка атакує клітини власної шкіри. Це призводить до запальних процесів і прискореного оновлення шкірних клітин.
- Запальні процеси: псоріаз є захворюванням, пов'язаним із постійним запальним станом шкіри. Цей стан призводить до появи почервоніння, лущення шкіри та інших характерних ознак.
- Стрес: психічне напруження може виступати як один із чинників, що сприяють виникненню псоріазу або посиленню вже наявних проявів. Напруга впливає на роботу імунної системи, що може призводити до погіршення стану за цього захворювання.
- Провокувальні чинники: є певні чинники, які можуть спровокувати посилення симптомів захворювання або спровокувати загострення. До таких чинників належать ушкодження шкіри, інфекційні захворювання, вживання алкоголю, паління, приймання деяких медикаментів і незбалансоване харчування.
ДІАГНОСТИКА ПСОРІАЗУ ОБЛИЧЧЯ
Діагностика псоріазу на обличчі зазвичай здійснюється дерматологом. Лікар проводить фізичний огляд шкіри, з'ясовує симптоматику та медичну історію пацієнта.
Для визначення діагнозу псоріаз у ділянці обличчя можуть проводитися такі види обстежень:
- Огляд лікаря-дерматолога: фахівець ретельно огляне шкіру обличчя, щоб виявити типові для псоріазу прояви, включно з червоними ділянками, що лущаться, і лускатими покривами.
- Взяття біопсії: у випадках, коли необхідно виключити інші дерматологічні захворювання, лікар може провести процедуру біопсії, взявши зразок тканини із зони ураження. Цей зразок потім відправляють на аналіз у лабораторію для виявлення змін, що вказують на псоріаз.
- Виключення інших діагнозів: у зв'язку з тим, що симптоми псоріазу на обличчі можуть бути схожі на прояви інших шкірних недуг, дерматолог зазвичай проводить диференціальну діагностику, щоб виключити захворювання, такі як себорейний дерматит або екзема.
- Збір анамнезу: лікар проведе консультацію, ставлячи запитання щодо вашого загального стану здоров'я, медичної історії, а також потенційних чинників, які можуть впливати на виникнення або посилення проявів псоріазу.
Отримання діагнозу кваліфікованого лікаря важливе для підтвердження, що ваші симптоми дійсно є проявом псоріазу, а не іншого шкірного захворювання. Щойно діагноз буде встановлений, дерматолог призначить індивідуальний курс лікування та надасть рекомендації щодо догляду за шкірою обличчя в разі псоріазу в домашніх умовах.
ЛІКУВАННЯ ПСОРІАЗУ ГОЛОВИ: ЯКІ МЕТОДИ ЗАСТОСОВУЮТЬСЯ?
Терапевтичний курс зазвичай починається з призначення медикаментів для місцевого застосування. У разі легкої стадії псоріазу на обличчі, такі засоби можуть ефективно уповільнити розвиток захворювання. До таких препаратів належать:
- Гормональні препарати, що містять кортикостероїди. Як активні компоненти в цих засобах виступають мометазон, бетаметазон і триамцинолон. Ці препарати використовуються для полегшення запалення, зниження набряку і зменшення свербежу на уражених ділянках у разі, коли виявлено псоріаз на обличчі початкова стадія.
- Синтетичні аналоги вітаміну D, такі як кальципотріол, використовуються для нормалізації обміну речовин і придушення аутоімунних реакцій.
- Комбіновані препарати, що поєднують кортикостероїди і кератолітики (засоби, що сприяють розчиненню поверхневих клітин шкіри), що містить у собі бетаметазон і саліцилову кислоту. Такі мазі зазвичай застосовують на стаціонарній стадії псоріазу, оскільки в період прогресування захворювання вони можуть спричинити подразнення шкіри.
- Креми та мазі, що містять активний цинк, ефективно зменшують запалення та набряк на обличчі, а також пригнічують активність інфекційних чинників.
- Креми та мазі з активним цинком у складі успішно справляються із запаленням і зменшують набряк на обличчі, крім того, вони ефективні в придушенні дії інфекційних чинників.
У разі, коли зупинити прогресування захворювання не вдається, пацієнту надається лікування в стаціонарних умовах із застосуванням системної терапії.
Імунобіологічна терапія
У Центрі «Лазерхауз» для лікування псоріазу на обличчі використовується інноваційна імунобіологічна терапія. На основі результатів попередньої консультації, проведених обстежень і аналізів, дерматолог Центру призначає препарат, основним активним компонентом якого є секукінумаб.
Поки немає відгуків чи питань